|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | on request | |
|---|---|---|
| Outboard engine | €80.00 | per week |
| Check-in Sunday | €100.00 | once |
| Hostess/Steward | €1,330.00 | per week plus lodging |
| Kayak | €150.00 | per week |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | once |
| Safety net (Self assembly) | €150.00 | once |
| Skipper (Attention: Non-refundable deposit reduction fee in the amount of 250 € is obligatory for skippered charter) | €1,470.00 | per week plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2002 |
|---|---|
| Length | 11.95 m |
| Width | 3.96 m |
| Draught | 1.90 m |
| Engine | 50 PS |
| Sail Area | 75.00 qm |
| Weight | 7.70 t |
| Fuel Capacity | 135 l |
| Water Capacity | 500 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Electr. anchor windlass, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Refrigerator, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Nautical charts, Log |
| Safety | First aid kit, Solid life vests, Fire extinguisher, Life raft, Lifesaver, Safety belt, Second anchor |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38203 | L/D: | 11.95 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38079 | L/D: | 11.95 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34645 | L/D: | 13.09 / 1.08 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30134 | L/D: | 12.20 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31745 | L/D: | 12.43 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33520 | L/D: | 11.50 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33311 | L/D: | 14.06 / 2.20 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33312 | L/D: | 12.35 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33579 | L/D: | 12.35 / 2.14 |