|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Hostess/Steward | €190.00 | per day plus lodging |
|---|---|---|
| Cook | €190.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | once |
| Skipper | €210.00 | per day plus lodging |
| Spinnaker/Gennaker | €200.00 | per week |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2001 |
|---|---|
| Length | 13.21 m |
| Width | 4.19 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 90.00 qm |
| Weight | 9.30 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 400 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, electr. gangway |
|---|---|
| Inside | Black water tank, TV and DVD player, fans in cabins, WC (electr.) |
| Navigation | GPS in cockpit, GPS with chart plotter in cockpit, Anemometer |
| Safety | Bowthruster, Solid life vests |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 11668 | L/D: | 13.21 / 1.60 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2001 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17254 | L/D: | 12.71 / 1.70 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35109 | L/D: | 15.45 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 27018 | L/D: | 13.95 / 1.65 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2000 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 26909 | L/D: | 12.71 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2000 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38717 | L/D: | 12.71 / 2.00 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2000 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14643 | L/D: | 15.39 / 2.19 |