|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 3.62 |
| Cleanliness | 4.46 |
| Check-in | 4.17 |
| Check-out | 4.85 |
| Overall | 4.23 |
| Security Deposit | €4,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Surcharge for pets | on request |
|---|
| Year of Build | 2003 |
|---|---|
| Length | 13.95 m |
| Width | 4.25 m |
| Draught | 1.65 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 91.00 qm |
| Weight | 9.40 t |
| Fuel Capacity | 230 l |
| Water Capacity | 505 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Oven, Gas oven, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Shore power cable, Pantry equipment, Radio with CD and Bluetooth, Radio with CD and MP3, fans in cabins |
| Navigation | Echo sounder, Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Compass, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Solid life vests, Fire extinguisher, Light buoy, Lifebelts, Distress signals, Life raft, Rescue collar, Safety equipment, Torchlight, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail, Furling genoa, Furling mainsail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002-2004 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 3977 | L/D: | 13.95 / 1.65 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 1022 | L/D: | 13.95 / 1.65 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35109 | L/D: | 15.45 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2001 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17254 | L/D: | 12.71 / 1.70 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2001 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 23261 | L/D: | 13.21 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2000 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 26909 | L/D: | 12.71 / 2.00 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2000 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14643 | L/D: | 15.39 / 2.19 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2000 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38717 | L/D: | 12.71 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 23403 | L/D: | 14.98 / 2.22 |