|
| Friendliness / Service | 4.56 |
| Technical Condition | 3.11 |
| Cleanliness | 3.11 |
| Check-in | 4.11 |
| Check-out | 4.22 |
| Overall | 3.89 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €80.00 | per week |
|---|---|---|
| Crew change | €200.00 | once |
| Early Check-In (From 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Barbeque | €100.00 | once |
| Surcharge for pets (up to 7 kg) | €100.00 | once |
| Hostess/Steward | €220.00 | per day plus lodging |
| Deposit reduction | €70.00 | per day |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | once |
| Snorkeling set | €50.00 | per set |
| Skipper | €250.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Beach towels | €10.00 | per piece |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | €80.00 | per week |
| Year of Build | 2000 |
|---|---|
| Length | 12.71 m |
| Width | 3.95 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 50 PS |
| Sail Area | 83.00 qm |
| Weight | 8.50 t |
| Fuel Capacity | 135 l |
| Water Capacity | 550 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Bimini top, Cockpit speakers, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Refrigerator, Radio with CD player |
| Navigation | Chart plotter, Chart Plotter in Cockpit |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2000 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 26909 | L/D: | 12.71 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2001 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17254 | L/D: | 12.71 / 1.70 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38028 | L/D: | 13.10 / 1.65 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38850 | L/D: | 14.28 / 2.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38849 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 (2023) | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39026 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38984 | L/D: | 14.60 / 2.47 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39049 | L/D: | 15.42 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38285 | L/D: | 12.87 / 1.76 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37838 | L/D: | 12.87 / 1.70 |