|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €80.00 | per week |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (Until 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Ice machine | €50.00 | per week |
| Espresso machine | €50.00 | per week |
| Barbeque | €100.00 | per week |
| Hostess/Steward | €200.00 | per day plus lodging |
| Life jacket for children | on request free | |
| Cook | €180.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | per week |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board (30 GB incl.) | €50.00 | once |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | €70.00 | once |
| Year of Build | 2023 |
|---|---|
| Length | 11.78 m |
| Width | 6.46 m |
| Draught | 1.10 m |
| Engine | 30 PS + 30 PS |
| Sail Area | 99.00 qm |
| Weight | 11.95 t |
| Fuel Capacity | 400 l |
| Water Capacity | 660 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing ladder, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Davits, Deck lights, Electr. anchor windlass, Electr. main sail winch, Anchor winch remote control, Sails repair kit, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Freshwater pump, Freezer, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Microwave oven, Pantry equipment, USB Socket, WC (electr.) |
| Navigation | Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Navigation set, Nautical charts |
| Safety | Autopilot, Tools, Epirb, Solid life vests, Life vests for children, Fire blanket, Engine spare parts , Fog horn, Radar reflector, Repair box for dinghy, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34250 | L/D: | 11.78 / 1.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33865 | L/D: | 11.78 / 1.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36995 | L/D: | 11.78 / 1.10 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32077 | L/D: | 11.78 / 1.21 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35549 | L/D: | 11.78 / 1.10 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36555 | L/D: | 11.78 / 1.10 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35550 | L/D: | 11.78 / 1.10 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38658 | L/D: | 11.33 / 1.15 |