|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €80.00 | per week |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (Until 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Ice machine | €50.00 | per week |
| Espresso machine | €50.00 | per week |
| Barbeque | €100.00 | per week |
| Hostess/Steward | €200.00 | per day plus lodging |
| Life jacket for children | on request free | |
| Cook | €180.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | per week |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board (30 GB incl.) | €50.00 | once |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | €70.00 | once |
| Year of Build | 2023 |
|---|---|
| Length | 12.35 m |
| Width | 3.99 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 45 PS |
| Sail Area | 80.00 qm |
| Weight | 8.00 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 330 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing ladder, Bimini top, Cockpit cushions, Cover brush, Jerry cans for diesel, Anchor winch remote control, Mooring lines, Gangway, Plastic bucket, Sails repair kit, Sprayhood, Teak in cockpit, Padlock, Water hose |
|---|---|
| Inside | Freshwater pump, Refrigerator, Mosquito nets, Funnel, Cabin & dining area fan |
| Navigation | Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Navigation set, Nautical charts, Depth + Speed instruments |
| Safety | Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Epirb, Solid life vests, Fire blanket, Engine spare parts , Fog horn, Radar reflector, Repair box for dinghy, Signal mirror, Searchlight, Second anchor |
| Sails | Genoa, Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21729 | L/D: | 12.35 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36666 | L/D: | 12.35 / 1.55 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38679 | L/D: | 12.35 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31795 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31442 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37450 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32614 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21719 | L/D: | 12.35 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37653 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28404 | L/D: | 12.35 / 2.14 |