Im Gesamtpreis ist eine Kautionsreduktion eingepreist. Auf Wunsch kann diese durch eine reguläre Kaution ersetzt werden, sodass der genannte Betrag entfällt. Sprechen Sie uns dazu gerne vor einer Buchung an.
|
| Friendliness / Service | 4.66 |
| Technical Condition | 3.88 |
| Cleanliness | 4.27 |
| Check-in | 4.05 |
| Check-out | 4.61 |
| Overall | 4.27 |
| Security Deposit | €0.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests (Limited availability) | €30.00 | per piece and week |
|---|---|---|
| Bed linen and towels-set (additional) | €12.00 | per set |
| Blister (Limited availability) | €250.00 | per week |
| Crew change (Up to 75% of the crew. Without extra cleaning, marina fees incl.) | €120.00 | once |
| Early Check-In (From 2 p.m., depending on availability) | €200.00 | once |
| Single use BBQ | €13.00 | per piece |
| Gennaker (Limited availability) | €250.00 | per week |
| Surcharge for pets (up to 7 kg) | €200.00 | once |
| Hostess/Steward | €190.00 | per day plus lodging |
| Cook | €230.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | once |
| Skipper (Attention: Non-refundable damage waiver is obligatory for skippered charter) | €210.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Beach towel (For purchase only, not for rent) | €13.00 | per piece |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | on request | |
| additional cleaning (additional; mandatory at crew change) | on request |
| Year of Build | 2008 |
|---|---|
| Length | 15.07 m |
| Width | 4.49 m |
| Draught | 2.15 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 111.30 qm |
| Weight | 12.65 t |
| Fuel Capacity | 240 l |
| Water Capacity | 615 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Gangway, Snorkeling gear, Sprayhood, Windex |
|---|---|
| Inside | Oven, Black water tank, Gas oven, Refrigerator, Battery charger, Shore power cable, Pantry equipment, Radio with CD player, Convertible salon table, Cabin & dining area fan , Toilet |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Nautical charts, Log, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Bowthruster, Solid life vests, Lifebelts, Radar reflector, Life raft, Rescue collar, Safety belt, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
Sat 26.08.23 - Sat 09.09.23 | 7 people |
sehr professionell und Boote in gutem Zustand. Leute manchmal sehr "professionell", aber in Summe doch sehr ok
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31952 | L/D: | 15.07 / 2.15 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 5129 | L/D: | 16.75 / 2.30 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 4179 | L/D: | 13.72 / 2.05 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 23403 | L/D: | 14.98 / 2.22 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 4177 | L/D: | 14.98 / 2.20 |