|
| Friendliness / Service | 4.00 |
| Technical Condition | 3.67 |
| Cleanliness | 3.33 |
| Check-in | 3.00 |
| Check-out | 4.67 |
| Overall | 3.67 |
| Security Deposit | €500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | €30.00 | per piece and week |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €12.00 | per set and week |
| Blister/Spinnaker | €350.00 | per week |
| Crew change (Change of linen/towels, skipper does not change) | €120.00 | once |
| Early Check-In (_) | €200.00 | once |
| Surcharge for pets | €200.00 | once |
| Canoe | €140.00 | per week |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | per week |
| Skipper | €210.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Beach towel | €13.00 | per piece |
| WiFi internet on board (12 GB incl.) | €70.00 | per week |
| Year of Build | 2006 |
|---|---|
| Length | 10.79 m |
| Width | 3.27 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 28 PS |
| Sail Area | 55.00 qm |
| Weight | 5.90 t |
| Fuel Capacity | 90 l |
| Water Capacity | 150 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, Gangway, Wire (shroud) cutter |
|---|---|
| Inside | Black water tank, Gas oven, Refrigerator, Kettle |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in salon, Harbour books, Hand bearing compass, Compass, Navigation set, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Epirb, Solid life vests, Fire extinguisher, Light buoy, Lifebelts, Fog horn, Emergency tiller, Distress signals, Life raft, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 29863 | L/D: | 11.40 / 1.60 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 14882 | L/D: | 9.96 / 1.90 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 14883 | L/D: | 9.96 / 1.90 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 29402 | L/D: | 13.75 / 2.05 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 27257 | L/D: | 11.30 / 1.85 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 16221 | L/D: | 9.80 / 1.85 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 1994 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37528 | L/D: | 10.85 / 1.65 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28597 | L/D: | 10.77 / 2.00 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35685 | L/D: | 9.99 / 2.02 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21868 | L/D: | 9.99 / 2.02 |