|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Early Check-In (_) | €100.00 | once |
|---|---|---|
| Hostess/Steward | €210.00 | per day plus lodging |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €150.00 | once |
| Skipper | €210.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board | €70.00 | per week |
| Year of Build | 2020 |
|---|---|
| Length | 14.60 m |
| Width | 4.50 m |
| Draught | 2.35 m |
| Engine | 80 PS |
| Sail Area | 102.50 qm |
| Weight | 10.60 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 370 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch, Folding propeller, Solar panels, Sprayhood, Windex |
|---|---|
| Inside | Oven, Gas oven, Freezer, Generator, Crockery, Heating, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, MP3 player, Pantry equipment, Radio with MP3/USB/Aux-In, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Nautical charts |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Epirb, Life raft, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30424 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 30355 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35107 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31390 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31305 | L/D: | 14.60 / 1.70 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29692 | L/D: | 15.75 / 1.73 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21828 | L/D: | 14.42 / 1.65 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37028 | L/D: | 14.60 / 2.15 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37310 | L/D: | 15.94 / 2.40 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 30531 | L/D: | 16.73 / 2.49 |