|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €120.00 | per week |
|---|---|---|
| Bed linen | €10.00 | per set |
| Charter Pack (cooking gas, outboard engine fuel, water, AC/DC and mooring inside marina) | €50.00 | once |
| Towels (one large and one small one) | €10.00 | per set |
| Hostess | €110.00 | per day plus lodging |
| Provisioning | on request | |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Year of Build | 2016 |
|---|---|
| Length | 14.27 m |
| Width | 4.35 m |
| Draught | 2.05 m |
| Engine | 70 PS |
| Sail Area | 108.00 qm |
| Weight | 12.60 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Outside shower, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | CD Player, Kettle |
| Navigation | Echo sounder, GPS, Log |
| Safety | Autopilot, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20761 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17398 | L/D: | 14.27 / 1.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17829 | L/D: | 14.27 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 20082 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22345 | L/D: | 13.85 / 1.80 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20378 | L/D: | 13.00 / 1.60 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20372 | L/D: | 14.60 / 1.75 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20380 | L/D: | 13.00 / 1.60 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17915 | L/D: | 14.06 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17417 | L/D: | 13.76 / 1.60 |