|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Gennaker | on request | |
|---|---|---|
| Satellite phone (_) | €100.00 | per week |
| Year of Build | 2006 |
|---|---|
| Length | 15.65 m |
| Width | 490.00 m |
| Draught | 2.15 m |
| Engine | 100 PS |
| Sail Area | 110.00 qm |
| Weight | 12.68 t |
| Fuel Capacity | 400 l |
| Water Capacity | 980 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Electr. anchor windlass, Sprayhood, Windex |
|---|---|
| Inside | Gas oven, Freezer, Heating, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Pantry equipment, Radio with CD player, Warm water |
| Navigation | Binoculars, GPS Chart Plotter, GPS with chart plotter in cockpit, Compass, Log, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Bowthruster, Solid life vests, Safety equipment, Safety belt, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35255 | L/D: | 15.40 / 1.80 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28745 | L/D: | 15.94 / 2.36 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34585 | L/D: | 16.06 / 2.28 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2001 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17843 | L/D: | 15.40 / 2.00 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17401 | L/D: | 16.75 / 2.30 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 20764 | L/D: | 15.57 / 2.25 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37727 | L/D: | 16.35 / 2.80 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35437 | L/D: | 16.06 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31491 | L/D: | 16.35 / 2.50 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33748 | L/D: | 15.75 / 2.35 |