|
| Friendliness / Service | 4.33 |
| Technical Condition | 4.11 |
| Cleanliness | 4.06 |
| Check-in | 4.00 |
| Check-out | 4.44 |
| Overall | 4.22 |
| Security Deposit | €5,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €15.00 | per set |
| Crew change | €250.00 | once |
| Early Check-In (from 1 p.m.) | €300.00 | once |
| Half board (_) | on request | |
| Towels (additional) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | double cleaning | |
| Hostess/Cook | €185.00 | per day plus lodging |
| Kayak | €15.00 | per day |
| Deposit reduction (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €50.00 | per day |
| Safety net (Self assembly) | €230.00 | once |
| Skipper (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €220.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €15.00 | per piece and day |
| Full board (_) | on request | |
| additional cleaning | €290.00 | once |
| Year of Build | 2023 |
|---|---|
| Length | 14.00 m |
| Width | 4.49 m |
| Draught | 1.90 m |
| Engine | 80 PS |
| Sail Area | 105.00 qm |
| Weight | 15.00 t |
| Fuel Capacity | 270 l |
| Water Capacity | 700 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Refrigerator in cockpit, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, BBQ, Galley in cockpit, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Oven, Gas oven, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Pantry equipment, Radio with bluetooth, USB sockets in the cabins, fans in cabins |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, Navigational lights, VHF Radio |
| Sails | Lazybag, Furling main sail, Self tacking jib |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31832 | L/D: | 14.00 / 1.90 |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31833 | L/D: | 14.00 / 1.90 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33161 | L/D: | 14.42 / 2.24 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31366 | L/D: | 12.87 / 1.70 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31140 | L/D: | 13.24 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31084 | L/D: | 11.19 / 1.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31085 | L/D: | 13.24 / 2.10 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33206 | L/D: | 16.35 / 2.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31730 | L/D: | 11.50 / 1.60 |