|
| Friendliness / Service | 4.90 |
| Technical Condition | 3.73 |
| Cleanliness | 4.23 |
| Check-in | 4.20 |
| Check-out | 4.77 |
| Overall | 4.38 |
| Security Deposit | €3,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life jacket | €15.00 | per piece |
|---|---|---|
| Outboard engine | €120.00 | per week |
| Bed linen and towels-set | €20.00 | per person and week |
| Check-in Sunday | €200.00 | once |
| Cockpit cushions | €100.00 | per week |
| Early Check-In (until 3 p.m.) | €200.00 | once |
| Surcharge for pets | €150.00 | once |
| Safety net (Preassembled) | €150.00 | once |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2026 |
|---|---|
| Length | 15.29 m |
| Width | 4.85 m |
| Draught | 1.75 m - 2.35 m |
| Engine | 60 PS |
| Sail Area | 116.00 qm |
| Weight | 13.00 t |
| Fuel Capacity | 250 l |
| Water Capacity | 530 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Outside shower, Bathing platform, Bimini top, Cockpit speakers, Electr. anchor windlass, electr. winch, BBQ, Sprayhood, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Black water tank, Generator, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |