Not available as Bareboat - Skipper of charter company is obligatory
|
| Friendliness / Service | 4.42 |
| Technical Condition | 3.35 |
| Cleanliness | 4.12 |
| Check-in | 3.35 |
| Check-out | 4.04 |
| Overall | 3.69 |
| Security Deposit | €5,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Shopping service | on request | |
|---|---|---|
| One-way-charter | on request |
| Year of Build | 2025 |
|---|---|
| Length | 18.78 m |
| Width | 9.46 m |
| Draught | 1.40 m |
| Engine | 110 PS + 110 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | 28.20 t |
| Fuel Capacity | 1200 l |
| Water Capacity | 1150 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing platform (hydr.), BBQ, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Ice cube machine, Freezer, Generator, Dishwasher, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Pantry equipment, Watermaker |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit |
| Safety | Automatic life jackets, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34698 | L/D: | 18.78 / 1.65 |
| Cabins: | 6+2 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36100 | L/D: | 16.80 / 1.48 |
| Cabins: | 6+2 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38312 | L/D: | 16.56 / 1.60 |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33960 | L/D: | 15.35 / 1.38 |
| Cabins: | 6+2 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 24978 | L/D: | 16.80 / 1.48 |
| Cabins: | 6+2 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 24815 | L/D: | 14.76 / 1.40 |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 27011 | L/D: | 14.76 / 1.40 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36472 | L/D: | 12.80 / 1.25 |