|
| Friendliness / Service | 4.43 |
| Technical Condition | 3.71 |
| Cleanliness | 3.86 |
| Check-in | 4.71 |
| Check-out | 4.57 |
| Overall | 3.86 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €150.00 | per week |
|---|---|---|
| Bed linen and towels-set (one large and one small one) | €20.00 | per set |
| Early Check-In (From 12 noon) | €200.00 | once |
| Gennaker (Limited availability) | €150.00 | per week |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €150.00 | per week |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board (30 GB incl.) | €50.00 | per week |
| Year of Build | 2019 |
|---|---|
| Length | 12.43 m |
| Width | 4.20 m |
| Draught | 2.18 m |
| Engine | 45 PS |
| Sail Area | 85.10 qm |
| Weight | 8.70 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 240 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Electr. anchor windlass, Sprayhood |
|---|---|
| Navigation | GPS Chart Plotter, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 19492 | L/D: | 12.43 / 2.19 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20375 | L/D: | 12.43 / 1.68 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20356 | L/D: | 12.43 / 1.68 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33745 | L/D: | 12.35 / 2.30 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26870 | L/D: | 12.87 / 1.70 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34495 | L/D: | 16.73 / 2.52 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 29383 | L/D: | 11.19 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20759 | L/D: | 12.35 / 2.09 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 12406 | L/D: | 11.50 / 1.64 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 11340 | L/D: | 11.50 / 1.64 |