|
| Friendliness / Service | 4.59 |
| Technical Condition | 3.68 |
| Cleanliness | 4.23 |
| Check-in | 3.90 |
| Check-out | 4.76 |
| Overall | 4.14 |
| Security Deposit | €6,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen (additional) | €15.00 | per set |
|---|---|---|
| Bed linen and towels-set (additional) | €16.00 | per set |
| Crew change | €250.00 | once |
| Towable donut-ring | €65.00 | per week |
| Towels (additional) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | double cleaning | |
| Hostess/Cook | €220.00 | per day plus lodging |
| Deposit reduction (_) | €55.00 | per day |
| Safety net (Self assembly) | €110.00 | once |
| Skipper (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €250.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €15.00 | per piece and day |
| additional cleaning | €310.00 | once |
| Year of Build | 2025 |
|---|---|
| Length | 12.75 m |
| Width | 7.12 m |
| Draught | 1.12 m |
| Engine | 45 PS + 45 PS |
| Sail Area | 93.90 qm |
| Weight | 10.20 t |
| Fuel Capacity | 800 l |
| Water Capacity | 860 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch, Mooring lines, Self-tailing winches, Teak in cockpit, LED submarine lights, Wire (shroud) cutter, Windex, Winches |
|---|---|
| Inside | Oven, Black water tank, Freshwater pump, Fusion sound system , Freezer, Inverter 12V/220V, Coat hangers, Toilet brush, Refrigerator, Shore power cable, Pantry equipment, Radio, Convertible salon table, USB Socket, fans in cabins, Kettle, WC (electr.), WC pump |
| Navigation | Binoculars, GPS Chart Plotter, Compass, Navigation set, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Electr. bilge pump, Solid life vests, Fire extinguisher, Flags, Manual bilge pump, Life vests for children, Lifebelts, Navigational lights, Fog horn, Distress signals, Radar reflector, Life raft, Rescue collar, Torchlight, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Self tacking jib |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31540 | L/D: | 11.93 / 1.21 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36917 | L/D: | 11.78 / 1.10 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38538 | L/D: | 13.72 / 1.55 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36901 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34506 | L/D: | 12.33 / 1.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36511 | L/D: | 12.33 / 1.19 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33885 | L/D: | 11.78 / 1.10 |