|
| Friendliness / Service | 4.78 |
| Technical Condition | 3.67 |
| Cleanliness | 3.94 |
| Check-in | 4.06 |
| Check-out | 4.61 |
| Overall | 4.22 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €95.00 | per week |
|---|---|---|
| Early Check-In (From 2 p.m.) | €140.00 | once |
| Permit for Cabrera | on request | |
| Barbeque | €120.00 | once |
| Towel (One large one) | €6.00 | per piece |
| Hostess/Steward | €1,400.00 | per week plus lodging |
| Inverter 12V/220V | €25.00 | once |
| Kayak | €120.00 | once |
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover | €15.00 | per set |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (on request - limited availability) | €300.00 | once |
| Snorkeling set | €25.00 | per set |
| Skipper | €1,650.00 | per week plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | €200.00 | per week |
| Year of Build | 2012 |
|---|---|
| Length | 12.38 m |
| Width | 4.20 m |
| Draught | 1.70 m |
| Engine | 60 PS |
| Sail Area | 83.00 qm |
| Weight | 8.45 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 570 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor winch, Bathing platform, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Fender, Sprayhood, Wire (shroud) cutter, Windex, Winches |
|---|---|
| Inside | Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Pantry equipment, Radio with CD and MP3, Convertible salon table, Warm water, Kettle |
| Navigation | Barometer, Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Compass, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Tools, Solid life vests, Fire extinguisher, Manual bilge pump, Lifebelts, Fog horn, Emergency tiller, Radar reflector, Distress radio buoy, Safety belt, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 11214 | L/D: | 12.45 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 27048 | L/D: | 12.35 / 2.30 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20425 | L/D: | 12.76 / 1.55 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34922 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31121 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35606 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 3529 | L/D: | 13.41 / 1.75 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 25266 | L/D: | 11.34 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 13832 | L/D: | 12.76 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 23132 | L/D: | 12.76 / 2.10 |