|
| Friendliness / Service | 4.18 |
| Technical Condition | 3.27 |
| Cleanliness | 4.18 |
| Check-in | 4.18 |
| Check-out | 4.18 |
| Overall | 3.91 |
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Early Check-In (From 2 p.m.) | €300.00 | once |
|---|---|---|
| Gennaker (Limited availability) | €300.00 | per week |
| Hostess/Steward | €250.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter (_) | on request | |
| Skipper | on request | |
| Stand-up paddle board | €130.00 | per piece and week |
| Diving scooter (Jobe) | €200.00 | per week |
| Year of Build | 2014 |
|---|---|
| Length | 11.50 m |
| Width | 3.99 m |
| Draught | 2.05 m |
| Engine | 30 PS |
| Sail Area | 72.00 qm |
| Weight | 6.34 t |
| Fuel Capacity | 130 l |
| Water Capacity | 330 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Fender, Anchor winch remote control, Mooring lines, Sprayhood, Winches |
|---|---|
| Inside | Heating, Shore power cable, Pantry equipment |
| Navigation | Echo sounder, Binoculars, GPS in cockpit, Compass, Navigation set, Nautical charts, Anemometer |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Fire extinguisher, Distress signals, Life raft, Life jackets, Torchlight, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39085 | L/D: | 11.75 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39084 | L/D: | 11.75 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36768 | L/D: | 12.43 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36769 | L/D: | 13.85 / 2.15 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38992 | L/D: | 12.35 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 26362 | L/D: | 11.50 / 2.08 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38371 | L/D: | 12.10 / 1.34 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37813 | L/D: | 14.35 / 2.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38411 | L/D: | 11.31 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38339 | L/D: | 13.00 / 2.30 |