|
| Friendliness / Service | 4.71 |
| Technical Condition | 3.64 |
| Cleanliness | 3.43 |
| Check-in | 3.14 |
| Check-out | 4.15 |
| Overall | 3.64 |
| Year of Build | 2019 |
|---|---|
| Length | 14.27 m |
| Width | 4.35 m |
| Draught | 2.15 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 108.00 qm |
| Weight | 12.60 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Boat hook, Cover brush, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Stern anchor, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Gas oven, Heating, Refrigerator, Battery charger, Shore power cable, Pantry equipment, Radio |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Navigation set, Nautical charts, Sonar, Anemometer |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Tools, Bowthruster, Fire extinguisher, Distress signals, Life raft, Lifesaver, Safety belt, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22850 | L/D: | 13.34 / 2.20 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28842 | L/D: | 15.38 / 2.28 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 23450 | L/D: | 16.75 / 2.35 |