|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Gennaker | €140.00 | once |
|---|---|---|
| Safety net | €90.00 | once |
| Skipper | €180.00 | per day plus lodging |
| Spinnaker | €140.00 | once |
| additional cleaning | €100.00 | once |
| Year of Build | 2003 |
|---|---|
| Length | 14.80 m |
| Width | 4.50 m |
| Draught | 2.30 m |
| Engine | 75 PS |
| Sail Area | 117.00 qm |
| Weight | 11.50 t |
| Fuel Capacity | 250 l |
| Water Capacity | 500 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Sprayhood, Winches |
|---|---|
| Inside | 2nd refrigerator, Oven, Gas oven, Crockery, Refrigerator, Battery charger, Radio with CD player, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Compass, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bilge pump, Fire extinguisher, Distress signals, Life raft, Life jackets, Safety belt, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 9348 | L/D: | 13.95 / 1.80 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 2024 | L/D: | 14.90 / 2.40 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34499 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36865 | L/D: | 14.50 / 2.30 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36587 | L/D: | 14.60 / 2.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36333 | L/D: | 14.50 / 2.30 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37243 | L/D: | 14.85 / 2.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37242 | L/D: | 14.85 / 2.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37446 | L/D: | 15.18 / 2.23 |