|
| Friendliness / Service | 4.68 |
| Technical Condition | 3.53 |
| Cleanliness | 4.16 |
| Check-in | 3.56 |
| Check-out | 4.53 |
| Overall | 3.74 |
| Year of Build | 2018 |
|---|---|
| Length | 13.85 m |
| Width | 4.18 m |
| Draught | 1.90 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 99.00 qm |
| Weight | 10.90 t |
| Fuel Capacity | 270 l |
| Water Capacity | 516 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Folding propeller, Sprayhood, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Oven, Black water tank, Freezer, Heating, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Pantry equipment, Radio with CD/MP3/USB, Convertible salon table, TV and DVD player, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Compass, Navigation set, Nautical charts, Anemometer |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Tools, Bowthruster, Solid life vests, Life raft, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 16314 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31296 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31298 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31297 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36864 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36869 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38509 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36868 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38510 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 7616 | L/D: | 13.85 / 1.90 |