Not available as Bareboat - Skipper of charter company is obligatory
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €0.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | on request | |
|---|---|---|
| Surcharge for pets | on request | |
| Hostess/Steward | €220.00 | per day plus lodging |
| Damage Waiver (Attention: Non-refundable damage waiver is obligatory for skippered charter) | on request | |
| Life jacket for children | on request | |
| One-way-charter | on request | |
| Stand-up paddle board | on request | per piece and week |
| Year of Build | 2024 |
|---|---|
| Length | 13.30 m |
| Width | 7.36 m |
| Draught | 1.20 m |
| Engine | 50 PS + 50 PS |
| Sail Area | 100.00 qm |
| Weight | 10.90 t |
| Fuel Capacity | 200 l + 200 l |
| Water Capacity | 400 l + 400 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Boat hook, Cockpit shower, Refrigerator in cockpit, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch, Fender, Gangway, BBQ, Cake stand, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Oven, Gas oven, Freezer, Generator, Coffee machine, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Battery charger, Microwave oven, Pantry equipment, Sink, Fan, Warm water, Watermaker |
| Navigation | Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Compass, Radar, Nautical charts, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Electr. bilge pump, Solid life vests, Fire axe, Fire extinguisher, Manual bilge pump, Lifebelts, Fog horn, Distress signals, Life raft, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33613 | L/D: | 11.99 / 1.35 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37426 | L/D: | 13.30 / 1.44 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30978 | L/D: | 13.75 / 1.20 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+2+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31869 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 3+2 | Berths: | 6+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34587 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34095 | L/D: | 12.75 / 1.12 |