Yachtmaster A, SSS oder vergleichbare Lizenz erforderlich.
|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 4.00 |
| Cleanliness | 4.75 |
| Check-in | 4.50 |
| Check-out | 4.75 |
| Overall | 4.50 |
| Security Deposit | €7,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Advance provisioning allowance | €5,000.00 | once |
|---|---|---|
| Towable donut-ring | €60.00 | per piece and week |
| Surcharge for pets | €150.00 | once |
| Hostess/Steward | €200.00 | per day plus lodging |
| Cook | €250.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net | €50.00 | per week |
| SeaDoo (Spark) | €1,200.00 | per week |
| Skipper | €250.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Transfer (_) | on request free | |
| Tube | €60.00 | per piece and week |
| Wakeboard (_) | €130.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2011 |
|---|---|
| Length | 22.16 m |
| Width | 5.45 m |
| Draught | 1.48 m |
| Engine | 1000 PS + 1000 PS |
| Weight | 29.00 t |
| Fuel Capacity | 3000 l |
| Water Capacity | 700 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Bathing platform (hydr.), hydraul. Gangway |
|---|---|
| Inside | Ice cube machine, Gas oven, Freezer, Generator, Dishwasher, Heating, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, TV, Watermaker |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit |
| Safety | Bowthruster, Stern thruster, Life raft, VHF Radio |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Engine | 125 PS + 125 PS |
| Yacht-ID | 3948 | L/D: | 10.80 / 1.00 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Engine | 500 PS + 500 PS |
| Yacht-ID | 3180 | L/D: | 14.55 / 1.20 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Engine | 435 PS + 435 PS |
| Yacht-ID | 3199 | L/D: | 16.90 / 1.44 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Engine | 130 PS + 130 PS |
| Yacht-ID | 3557 | L/D: | 10.80 / 1.00 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Engine | 1500 PS + 1500 PS |
| Yacht-ID | 30596 | L/D: | 20.33 / 1.30 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Engine | 575 PS + 575 PS |
| Yacht-ID | 29207 | L/D: | 14.30 / 1.24 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Engine | 575 PS + 575 PS |
| Yacht-ID | 34754 | L/D: | 15.30 / 1.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Engine | 370 PS + 400 PS |
| Yacht-ID | 32804 | L/D: | 13.83 / 1.95 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Engine | 435 PS + 435 PS |
| Yacht-ID | 19444 | L/D: | 15.10 / 1.17 |