|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €4,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €80.00 | per week |
|---|---|---|
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover, cases, towels (Single berth) | €30.00 | per set |
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover, cases, towels (Double bed) | €50.00 | per set |
| Provisioning | on request | |
| Skipper | €300.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece |
| Year of Build | 2008 |
|---|---|
| Length | 11.70 m |
| Width | 4.02 m |
| Draught | 2.20 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 73.00 qm |
| Weight | 7.15 t |
| Fuel Capacity | 125 l |
| Water Capacity | 350 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Cockpit shower, Cockpit table |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Oven, Pressurised water, Gas oven, Refrigerator, Radio, Warm water |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Log, Anemometer |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Bowthruster, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9462 | L/D: | 10.81 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9475 | L/D: | 11.94 / 2.35 - 0.77 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32248 | L/D: | 11.19 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9473 | L/D: | 12.77 / 2.10 - 0.58 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36057 | L/D: | 12.20 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32247 | L/D: | 11.50 / 2.40 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32110 | L/D: | 11.19 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32230 | L/D: | 9.99 / 1.55 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32184 | L/D: | 11.50 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32226 | L/D: | 10.45 / 1.85 |