Nach Abschluss der Buchung müssen ein Erfahrungsnachweis und der Vertrag des Vercharterer gesondert unterzeichnet werden.
|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 4.50 |
| Cleanliness | 4.67 |
| Check-in | 4.50 |
| Check-out | 5.00 |
| Overall | 4.83 |
| Security Deposit | €3,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Kayak | €90.00 | per week |
|---|---|---|
| Short term charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Stand-up paddle board | €90.00 | per piece and week |
| Overnight on board (In the main for the last night on board. Only bookable at short notice if the following week is free.) | on request |
| Year of Build | 2008 |
|---|---|
| Length | 10.81 m |
| Width | 3.65 m |
| Draught | 1.90 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 61.50 qm |
| Weight | 6.26 t |
| Fuel Capacity | 90 l |
| Water Capacity | 265 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Cockpit shower, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | 12 V socket, Heating, Refrigerator, Radio with CD player, Warm water |
| Navigation | GPS Chart Plotter |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32272 | L/D: | 11.70 / 2.20 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9474 | L/D: | 12.77 / 2.10 - 0.58 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9473 | L/D: | 12.77 / 2.10 - 0.58 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32260 | L/D: | 12.45 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 27733 | L/D: | 12.45 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32109 | L/D: | 12.45 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9475 | L/D: | 11.94 / 2.35 - 0.77 |