Ein Sailing Resume muss vor einer Buchung vorgelegt werden.
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €5,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen and towels-set (_) | €20.00 | per set |
|---|---|---|
| Skipper | €320.00 | per day plus lodging |
| Spinnaker | €360.00 | once |
| Year of Build | 2024 |
|---|---|
| Length | 13.05 m |
| Width | 4.37 m |
| Draught | 1.95 m |
| Engine | 50 PS |
| Sail Area | 150.00 qm |
| Weight | 7.00 t |
| Fuel Capacity | 105 l |
| Water Capacity | 150 l + 150 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Anchor winch, Cockpit table, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Inverter 12V/220V, MP3 player, Pantry equipment, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | GPS, Nautical charts |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Bowthruster, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38101 | L/D: | 13.35 / 2.40 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33390 | L/D: | 13.05 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32330 | L/D: | 10.77 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32627 | L/D: | 13.24 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36410 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37166 | L/D: | 12.87 / 2.27 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38815 | L/D: | 13.00 / 2.20 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32185 | L/D: | 11.22 / 1.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38701 | L/D: | 13.91 / 2.20 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33403 | L/D: | 10.86 / 1.18 - 2.95 |