Der Vercharterer wünscht vor Buchungsabschluss eine Selbstauskunft über die vorherige Segelerfahrung (Sailing Resume), sowie die Unterzeichnung eines eigenen Vertrages. Diesen lassen wir Ihnen direkt nach der Buchung zur Unterschrift zukommen.
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €4,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €80.00 | once |
|---|---|---|
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover | €35.00 | per cabin |
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover | €25.00 | per person |
| Skipper | on request |
| Year of Build | 2005 |
|---|---|
| Length | 12.20 m |
| Width | 3.95 m |
| Draught | 1.60 m |
| Engine | 53 PS |
| Sail Area | 77.00 qm |
| Weight | 8.09 t |
| Fuel Capacity | 130 l |
| Water Capacity | 310 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Cockpit table |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Oven, Refrigerator, Radio, Warm water |
| Navigation | GPS, Radar, Log, Bathometer |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36056 | L/D: | 11.40 / 2.10 - 0.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36055 | L/D: | 10.34 / 1.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32272 | L/D: | 11.70 / 2.20 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 36052 | L/D: | 11.75 / 2.25 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36054 | L/D: | 11.22 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 36053 | L/D: | 11.75 / 2.25 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36051 | L/D: | 11.75 / 2.25 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36047 | L/D: | 12.35 / 2.25 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 36043 | L/D: | 10.34 / 1.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 36049 | L/D: | 12.35 / 1.60 |