|
| Friendliness / Service | 4.47 |
| Technical Condition | 3.68 |
| Cleanliness | 3.58 |
| Check-in | 3.67 |
| Check-out | 4.16 |
| Overall | 3.63 |
| Year of Build | 2017 |
|---|---|
| Length | 11.73 m |
| Width | 6.63 m |
| Draught | 1.20 m |
| Engine | 30 PS + 30 PS |
| Sail Area | 95.00 qm |
| Weight | 8.90 t |
| Fuel Capacity | 300 l |
| Water Capacity | 265 l + 265 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower hot/cold, Refrigerator in cockpit, Cockpit cushions, Cockpit table, Davits, Electr. anchor windlass, Electr. main sail winch, Self-tailing winches, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Bluetooth player, Inverter 12V/220V, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Radio with bluetooth, Convertible salon table, fans in cabins, WC pump |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20457 | L/D: | 12.37 / 1.12 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling / Battened |
| Yacht-ID | 33639 | L/D: | 11.33 / 1.15 |
| Cabins: | 3+2 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 19981 | L/D: | 13.99 / 1.30 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 12117 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32584 | L/D: | 13.96 / 1.30 |