Der Vercharterer arbeitet nach der Buchung sehr unkonventionell und bürokratisch. Folgende Punkte sind dabei zu beachten:
|
| Friendliness / Service | 4.80 |
| Technical Condition | 4.20 |
| Cleanliness | 4.20 |
| Check-in | 3.40 |
| Check-out | 4.80 |
| Overall | 4.00 |
| Security Deposit | €8,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €100.00 | per week |
|---|---|---|
| Pillow, bed sheet, comforter cover | €55.00 | per cabin |
| Sea Scooter | €200.00 | once |
| Skipper | €300.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €80.00 | per piece and week |
| asymmetric spinnaker | €300.00 | per week |
| Year of Build | 2025 |
|---|---|
| Length | 13.34 m |
| Width | 7.87 m |
| Draught | 1.48 m |
| Engine | 57 PS + 57 PS |
| Sail Area | 123.00 qm |
| Weight | 12.80 t |
| Fuel Capacity | 200 l + 200 l |
| Water Capacity | 600 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, Davits, Electr. anchor windlass, electr. winch, Solar panels, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Oven, Bluetooth player, Pressurised water, Gas oven, Freezer, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Sound system, Fan, Warm water, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling / Battened |
| Yacht-ID | 33639 | L/D: | 11.33 / 1.15 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38525 | L/D: | 11.78 / 1.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33376 | L/D: | 12.33 / 1.10 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38523 | L/D: | 14.28 / 1.27 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36485 | L/D: | 12.75 / 1.22 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36231 | L/D: | 11.99 / 1.35 |