|
| Friendliness / Service | 4.81 |
| Technical Condition | 3.59 |
| Cleanliness | 4.08 |
| Check-in | 4.32 |
| Check-out | 4.63 |
| Overall | 4.32 |
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Removal of the radio (_) | €50.00 | once |
|---|---|---|
| Outboard engine | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Dinghy | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Surcharge for pets (not allowed on every yacht) | €140.00 | once |
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover, cases, towels (one large and one small towel) | €48.00 | per person |
| Safety net (Self assembly - limited availability) | on request free | |
| Instruction for use of emergency flares/signals (by video for up to 2 people) | €15.00 | once |
| Skipper | on request | |
| Spinnaker/Gennaker | on request | |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week, from 2. week 50 EUR |
| Overnight on board (On the prior evening from 10 p.m. of check-in, limited contingent available) | €100.00 | once |
| Year of Build | 2017 |
|---|---|
| Length | 11.23 m |
| Width | 3.85 m |
| Draught | 1.90 m |
| Engine | 39 PS |
| Sail Area | 67.00 qm |
| Weight | 7.00 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Boat hook, Cockpit table, Cover brush, Electr. anchor windlass, Folding propeller, Fender, Teak on bathing platform, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | 12 V socket, Gas stove with 2 burners, Oven, Diesel heating, Electr. refrigerator box, Crockery, Battery charger, Sink, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Barometer, Echo sounder, Binoculars, Color chart plotter (GPS) in cockpit, Hand bearing compass, Navigation set, Steering compass, Log, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Anchor ball, Automatic life jackets, Autopilot, Bilge pump, Bosun's chair, Tools, Bowthruster, Fire extinguisher, Hand-held searchlight, Life raft |
| Sails | German Mainsheet System, Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33673 | L/D: | 12.39 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38331 | L/D: | 11.75 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33672 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22325 | L/D: | 11.50 / 1.64 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22326 | L/D: | 11.50 / 1.64 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22330 | L/D: | 12.43 / 1.68 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36569 | L/D: | 10.28 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38330 | L/D: | 10.34 / 1.49 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36567 | L/D: | 9.99 / 1.95 |