|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €90.00 | per week |
|---|---|---|
| Dinghy | €90.00 | per week |
| Bed linen | €35.00 | per set |
| Cooking gas (One bottle) | €30.00 | per piece |
| Gennaker | €130.00 | per week |
| Skipper | €250.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €85.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2015 |
|---|---|
| Length | 10.35 m |
| Width | 3.47 m |
| Draught | 1.85 m |
| Engine | 20 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | 5.00 t |
| Fuel Capacity | 100 l |
| Water Capacity | 130 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Cockpit shower hot/cold, Cockpit table, Sprayhood, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Electr. refrigerator box, Gas stove with oven, Shore power cable, Pantry equipment, Radio with CD and MP3, Smoke detector, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Harbour books, Compass, Navigation set, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, Tools, Fire extinguisher, Life raft, Lifesaver, Safety equipment, VHF Radio with DSC |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 2523 | L/D: | 9.63 / 1.84 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39077 | L/D: | 10.35 / 1.85 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010-2013 | Sail | Furling / Battened |
| Yacht-ID | 725 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38350 | L/D: | 9.45 / 1.85 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33567 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 36782 | L/D: | 10.08 / 1.55 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2001 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36976 | L/D: | 9.35 / 1.70 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28648 | L/D: | 10.40 / 1.75 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30968 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30966 | L/D: | 8.99 / 1.75 |