|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €90.00 | per week |
|---|---|---|
| Dinghy | €90.00 | per week |
| Bed linen | €35.00 | per set |
| Cooking gas (One bottle) | €30.00 | per piece |
| Skipper | €250.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €85.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2003 |
|---|---|
| Length | 11.46 m |
| Width | 3.76 m |
| Draught | 1.90 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | k.A |
| Fuel Capacity | 150 l |
| Water Capacity | 340 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower hot/cold, Cockpit table, Sprayhood, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Diesel heating, Black water tank, Gas stove with oven, Refrigerator, Shore power cable, Pantry equipment, Radio, Smoke detector, Warm water |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Harbour books, Compass, Navigation set, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Tools, Fire extinguisher, Fire blanket, Life raft, Lifesaver, Safety equipment, VHF Radio with DSC |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 38036 | L/D: | 11.35 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36788 | L/D: | 11.30 / 1.63 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39072 | L/D: | 10.34 / 1.87 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38871 | L/D: | 10.77 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38039 | L/D: | 12.35 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37778 | L/D: | 11.55 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38299 | L/D: | 11.93 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38300 | L/D: | 11.22 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38333 | L/D: | 11.75 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38332 | L/D: | 10.34 / 1.49 |