|
| Friendliness / Service | 4.81 |
| Technical Condition | 3.59 |
| Cleanliness | 4.08 |
| Check-in | 4.32 |
| Check-out | 4.63 |
| Overall | 4.32 |
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Removal of the radio (_) | €50.00 | once |
|---|---|---|
| Outboard engine | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Dinghy | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Surcharge for pets (not allowed on every yacht) | €140.00 | once |
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover, cases, towels (one large and one small towel) | €48.00 | per person |
| Safety net (Self assembly - limited availability) | on request free | |
| Instruction for use of emergency flares/signals (by video for up to 2 people) | €15.00 | once |
| Skipper | on request | |
| Spinnaker/Gennaker | on request | |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week, from 2. week 50 EUR |
| Overnight on board (On the prior evening from 10 p.m. of check-in, limited contingent available) | €100.00 | once |
| Year of Build | 2019 |
|---|---|
| Length | 11.75 m |
| Width | 3.76 m |
| Draught | 1.50 m |
| Engine | 29 PS |
| Sail Area | 70.00 qm |
| Weight | k.A |
| Fuel Capacity | 130 l |
| Water Capacity | 200 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Electr. anchor windlass (part.), Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | HiFi Speaker in saloon and cockpit, Pantry equipment, Radio with CD player, TV with DVBT2 and DVD, Cabin & dining area fan , Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Color chart plotter (GPS) in cockpit, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, Bowthruster, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38333 | L/D: | 11.75 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014-2020 | Sail | Furling / Battened |
| Yacht-ID | 25419 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021-2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 25335 | L/D: | 11.64 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38332 | L/D: | 10.34 / 1.49 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 16972 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22729 | L/D: | 11.50 / 1.64 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22767 | L/D: | 11.50 / 1.64 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38326 | L/D: | 11.99 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28466 | L/D: | 10.40 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28551 | L/D: | 12.35 / 2.09 |