Der Vercharterer unterteilt seine Flotte in Klassen nach Baujahr – Prestige (1-3 Jahre alt), Class (4-5 Jahre alt), Economy (älter als 6 Jahre) – Innerhalb dieser Klassen garantiert uns der Vercharterer kein festes Baujahr und behält sich die Option vor, die Yacht zu tauschen.
|
| Friendliness / Service | 4.27 |
| Technical Condition | 3.38 |
| Cleanliness | 3.71 |
| Check-in | 3.88 |
| Check-out | 4.29 |
| Overall | 3.79 |
| Year of Build | 2026 |
|---|---|
| Length | 15.54 m |
| Width | 8.08 m |
| Draught | 1.30 m |
| Engine | 60 PS + 60 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | 18.10 t |
| Fuel Capacity | 450 l + 450 l |
| Water Capacity | 900 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, hydraul. Gangway, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Black water tank, Generator, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Radio, fans in cabins, Warm water, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | GPS Chart Plotter |
| Safety | Autopilot |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38580 | L/D: | 15.35 / 1.38 |