|
| Friendliness / Service | 4.67 |
| Technical Condition | 4.50 |
| Cleanliness | 4.67 |
| Check-in | 4.00 |
| Check-out | 4.50 |
| Overall | 4.67 |
| Year of Build | 2017 |
|---|---|
| Length | 17.07 m |
| Width | 9.44 m |
| Draught | 1.50 m |
| Engine | 110 PS + 110 PS |
| Sail Area | 207.00 qm |
| Weight | 30.30 t |
| Fuel Capacity | 650 l + 650 l |
| Water Capacity | 480 l + 480 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Refrigerator in cockpit, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch, BBQ, Snorkeling gear, Sprayhood, Teak in cockpit, Teak deck |
|---|---|
| Inside | 2nd refrigerator, 220V sockets, Black water tank, Gas oven, Freezer, Generator, Dishwasher, Heating, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Battery charger, Speakers in saloon, LCD TV, Microwave oven, Moka pot, Pantry equipment, Radio, Toaster, Washing machine, Kettle, Watermaker, WC (electr.), Wine fridge |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Compass, Log, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, VHF Radio with DSC |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30273 | L/D: | 17.07 / 1.50 |
| Cabins: | 5+2 | Berths: | 10+1+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 15602 | L/D: | 17.07 / 1.50 |
| Cabins: | 6 | Berths: | 12 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 7965 | L/D: | 15.84 / 1.25 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17127 | L/D: | 13.94 / 1.30 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29531 | L/D: | 15.24 / 1.40 |
| Cabins: | 5+2 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 15610 | L/D: | 14.98 / 1.25 |
| Cabins: | 5+2 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 16532 | L/D: | 15.84 / 1.50 |