|
| Friendliness / Service | 4.86 |
| Technical Condition | 4.36 |
| Cleanliness | 4.29 |
| Check-in | 4.50 |
| Check-out | 4.71 |
| Overall | 4.64 |
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| All inclusive package (Hostess mandatory) | €55.00 | per person and day |
|---|---|---|
| Crew change (without cleaning and linen) | €150.00 | once |
| Gennaker (Limited availability) | €250.00 | per week |
| Hostess/Steward | €180.00 | per day plus lodging |
| Life jacket for children | €10.00 | per piece and week |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €170.00 | once |
| Skipper | €190.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Transfer Thessaloniki - Nikiti and back (from the airport to the base) | on request free | |
| WiFi internet on board (240 GB incl.) | €50.00 | per week |
| Year of Build | 2004 |
|---|---|
| Length | 11.72 m |
| Width | 3.90 m |
| Draught | 1.85 m |
| Engine | 29 PS |
| Sail Area | 69.00 qm |
| Weight | 7.20 t |
| Fuel Capacity | 150 l |
| Water Capacity | 210 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 12V - connection, Anchor with chain, Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Electr. anchor windlass, Sprayhood, Windex |
|---|---|
| Inside | 12V/220V sockets, CD Player, Black water tank, Inverter 12V/220V, Refrigerator, LED interior lights, Pantry equipment, Convertible salon table, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in salon, Compass, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Epirb, Solid life vests, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
Sat 06.10.18 - Sat 13.10.18 | 5 people |
Technische Probleme mit Motor gehabt, aber binnen 3 Stunden Techniker gekommen.
Yacht ist eben 14 Jahre alt.
Segeleigenschaften jedoch gut, in Summe ein toller Törn.
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 (2024) | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39070 | L/D: | 12.30 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 30690 | L/D: | 12.99 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35435 | L/D: | 12.30 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38623 | L/D: | 12.30 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 16597 | L/D: | 12.14 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30113 | L/D: | 11.95 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30359 | L/D: | 12.85 / 2.13 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21060 | L/D: | 12.85 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 29677 | L/D: | 12.14 / 1.80 |