Im Gesamtpreis sind die Kosten für eine obligatorische Kautionsabgeltung (0€ Kaution) eingerechnet. Sollte die Yacht von Ihnen ohne Schäden oder Mängel zurückgegeben werden, wird ein Teil der Kosten dieses Extras als Gutschein für einen kommenden Charter beim gleichen Vercharterer ausgestellt (mind. 40%). Alle Details dazu erhalten Sie nach Beendigung des Charters.
|
| Friendliness / Service | 4.91 |
| Technical Condition | 4.05 |
| Cleanliness | 4.46 |
| Check-in | 4.47 |
| Check-out | 4.78 |
| Overall | 4.53 |
| Year of Build | 2019 |
|---|---|
| Length | 12.80 m |
| Width | 7.70 m |
| Draught | 1.25 m |
| Engine | 57 PS + 57 PS |
| Sail Area | 98.00 qm |
| Weight | 12.00 t |
| Fuel Capacity | 400 l |
| Water Capacity | 600 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Electr. anchor windlass, electr. winch, Fender, Flybridge, Gangway, Solar panels, Sprayhood, Wire (shroud) cutter |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Gas oven, Generator, Airconditioning (independent from shore power), Battery charger, Pantry equipment, Radio with CD/USB/MP3/Aux-In/Bluetooth, USB charger for mobile devices, fans in cabins |
| Navigation | Barometer, Electr. nautical charts, GPS Chart Plotter, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Solid life vests, Flags, Light buoy, Lifebelts, Fog horn, Emergency tiller, Life raft, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Self tacking jib |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 19317 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30673 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29196 | L/D: | 12.80 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32124 | L/D: | 12.80 / 1.22 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20125 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 27004 | L/D: | 12.80 / 2.50 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 19490 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 23385 | L/D: | 12.80 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21029 | L/D: | 12.80 / 1.25 |