|
| Friendliness / Service | 4.98 |
| Technical Condition | 4.63 |
| Cleanliness | 4.93 |
| Check-in | 4.80 |
| Check-out | 4.98 |
| Overall | 4.95 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €80.00 | per week |
|---|---|---|
| Early Check-In (Until 2 p.m.) | €80.00 | once |
| Hostess/Cook (Prepares two meals per day) | €1,400.00 | per week plus lodging |
| Hostess/Cook (Prepares three meals per day) | €1,680.00 | per week plus lodging |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €150.00 | once |
| Snorkeling set | €10.00 | per piece |
| Skipper (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €80.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | €50.00 | per week |
| Year of Build | 2014 |
|---|---|
| Length | 16.06 m |
| Width | 4.77 m |
| Draught | 2.28 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 132.00 qm |
| Weight | 14.90 t |
| Fuel Capacity | 240 l |
| Water Capacity | 950 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Gangway, Solar panels, Sprayhood, Teak deck, Windex |
|---|---|
| Inside | 12V/220V sockets, Freezer, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, LED interior lights, Pantry equipment, Radio with CD/MP3/USB, USB sockets in the cabins, fans in cabins, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, iPad, Tablet PC at chart table, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, Bowthruster, Electr. bilge pump, Epirb, Manual bilge pump, Life raft, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
Sat 31.08.24 - Sat 14.09.24 | 11 people |
Professionelles perfektes und überaus freundliches Personal und unternehmen-gerne wieder!!
Sat 07.05.22 - Fri 13.05.22 | 8 people |
Da ich seit 1987 immer wieder Yachten an vielen Plätzen dieser Welt chartere. Kann ich wirklich ein Kompliment aussprechen , Olympic macht diese Arbeit ausgezeichnet.
Kompetent ,sicher und schnell .Kompliment an das ganze Team vor Ort.
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 23402 | L/D: | 16.06 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30427 | L/D: | 16.06 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18329 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29197 | L/D: | 15.75 / 1.96 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18055 | L/D: | 16.16 / 1.77 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 4871 | L/D: | 15.38 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 4176 | L/D: | 15.38 / 1.83 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17457 | L/D: | 15.38 / 2.30 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 19421 | L/D: | 15.38 / 2.30 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29430 | L/D: | 15.38 / 2.30 |