|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
|---|---|---|
| Blister/Spinnaker | €250.00 | per week |
| Crew change | on request | |
| Early Check-In (At 2 p.m.) | €200.00 | once |
| Hostess/Steward | €190.00 | per day plus lodging |
| Kayak | €120.00 | per piece and week |
| Deposit reduction | €350.00 | once |
| Life jacket for children | €30.00 | per piece and week |
| Cook | €200.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Skipper (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €210.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board (12 GB incl.) | €50.00 | per week |
| Windsurf board | €250.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2016 |
|---|---|
| Length | 15.75 m |
| Width | 4.69 m |
| Draught | 2.28 m |
| Engine | 75 PS |
| Sail Area | 102.00 qm |
| Weight | 13.90 t |
| Fuel Capacity | 240 l |
| Water Capacity | 615 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Solar panels, Sprayhood, Teak deck |
|---|---|
| Inside | Freezer, Generator, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Battery charger, Shore power cable, Radio with CD and MP3, Fan, Kettle |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Epirb, Solid life vests, Fire extinguisher, Distress signals, Life raft, Rescue collar, Safety belt, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17253 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 4176 | L/D: | 15.38 / 1.83 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30428 | L/D: | 15.38 / 1.73 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18055 | L/D: | 16.16 / 1.77 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 4871 | L/D: | 15.38 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 15868 | L/D: | 16.16 / 2.20 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 3827 | L/D: | 16.06 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17457 | L/D: | 15.38 / 2.30 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 19421 | L/D: | 15.38 / 2.30 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32130 | L/D: | 16.16 / 2.20 |