Sehr zuverlässiger Vercharterer, der auch seine ältere Yachten gut pflegt.
|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 4.33 |
| Cleanliness | 5.00 |
| Check-in | 4.83 |
| Check-out | 4.83 |
| Overall | 4.67 |
| Security Deposit | €1,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | €30.00 | per piece and week |
|---|---|---|
| Crew change | €200.00 | once |
| Crew change (_) | €600.00 | once |
| Early Check-In (At 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Barbeque (portable gas barbecue) | €150.00 | once |
| Surcharge for pets (_) | €200.00 | once |
| Hostess/Steward (Must have an own cabin) | €190.00 | per day plus lodging |
| JetSurf Board | €800.00 | once |
| Kayak | €100.00 | per week |
| Canoe | €100.00 | per week |
| Cook (Must have an own cabin) | €210.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | once |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Sublue underwater scooter | €500.00 | once |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | €50.00 | per week |
| Year of Build | 2024 |
|---|---|
| Length | 16.24 m |
| Width | 7.98 m |
| Draught | 1.09 m |
| Engine | 75 PS + 75 PS |
| Sail Area | 144.00 qm |
| Weight | 12.80 t |
| Fuel Capacity | 500 l |
| Water Capacity | 400 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, electr. winch, Gangway, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Black water tank, Warm water, Watermaker |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Navigation set |
| Safety | Autopilot, Solid life vests |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 38663 | L/D: | 12.75 / 1.12 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36698 | L/D: | 11.33 / 1.15 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36732 | L/D: | 11.33 / 1.15 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37425 | L/D: | 11.33 / 1.15 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33619 | L/D: | 13.34 / 1.48 |