|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Fishing gear | €70.00 | once |
|---|---|---|
| Automatic life vests | €25.00 | per piece and week |
| Outboard engine | €80.00 | once |
| Bed linen (additional) | €15.00 | per person and week |
| Crew change (Without cleaning) | €150.00 | once |
| Deckhand | €120.00 | per day plus lodging |
| Early Check-In (At 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Hostess/Steward | €180.00 | per day plus lodging |
| Deposit reduction | €500.00 | once |
| Cook | €180.00 | per day plus lodging |
| Late Check-In (until 7 pm or on sunday) | €150.00 | once |
| Nespresso coffee maker | €50.00 | once |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €250.00 | once |
| Snorkeling set | €10.00 | per set |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Speargun | €80.00 | per week |
| Stand-up paddle board (_) | €160.00 | per piece and week |
| Stand-up paddle board | €130.00 | per piece and week |
| Beach towel | €10.00 | per piece |
| WiFi internet on board (Unlimited volume, max. 5 devices) | €100.00 | per week |
| Year of Build | 2010 |
|---|---|
| Length | 11.97 m |
| Width | 7.25 m |
| Draught | 1.21 m |
| Engine | 29 PS + 29 PS |
| Sail Area | 84.00 qm |
| Weight | 10.36 t |
| Fuel Capacity | 200 l + 200 l |
| Water Capacity | 300 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Electr. anchor windlass, Gangway, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Battery charger, Pantry equipment, Radio with CD player, Fan, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, Electr. nautical charts, Binoculars, GPS Chart Plotter, Hand bearing compass, Compass, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Epirb, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Lazy-Jack System |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29694 | L/D: | 11.97 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35110 | L/D: | 13.61 / 1.60 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 5178 | L/D: | 12.61 / 1.26 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 15097 | L/D: | 12.61 / 1.26 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 14002 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30534 | L/D: | 13.47 / 1.20 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35329 | L/D: | 11.78 / 1.10 |