|
| Friendliness / Service | 4.86 |
| Technical Condition | 4.02 |
| Cleanliness | 4.31 |
| Check-in | 4.32 |
| Check-out | 4.83 |
| Overall | 4.29 |
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | €20.00 | per piece and week |
|---|---|---|
| Outboard engine (electric) | €80.00 | per week |
| Early Check-In (Until 1 p.m.) | €150.00 | once |
| Hostess/Steward | €190.00 | per day plus lodging |
| Deposit reduction | on request | |
| Cook | €190.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €120.00 | once |
| Snorkeling set | €10.00 | per set and week |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €80.00 | per piece and week |
| Beach towels | €5.00 | per piece |
| WiFi internet on board (10 GB incl.) | €50.00 | once |
| Crew list change | €40.00 | once |
| Year of Build | 2014 |
|---|---|
| Length | 10.34 m |
| Width | 3.44 m |
| Draught | 1.98 m |
| Engine | 21 PS |
| Sail Area | 55.30 qm |
| Weight | 5.35 t |
| Fuel Capacity | 130 l |
| Water Capacity | 206 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Anchor winch, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Gas oven, Refrigerator, Radio with USB and Bluetooth, USB sockets in the cabins, fans in cabins, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, GPS with chart plotter in salon, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, Life raft, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29699 | L/D: | 11.34 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 7974 | L/D: | 10.34 / 1.81 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35884 | L/D: | 12.85 / 2.13 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 16216 | L/D: | 10.34 / 1.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36700 | L/D: | 11.34 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18333 | L/D: | 12.35 / 2.09 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 23265 | L/D: | 12.38 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 28608 | L/D: | 12.35 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26487 | L/D: | 12.38 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35070 | L/D: | 12.38 / 1.70 |