|
| Friendliness / Service | 4.61 |
| Technical Condition | 3.35 |
| Cleanliness | 4.10 |
| Check-in | 3.86 |
| Check-out | 4.59 |
| Overall | 4.16 |
| Security Deposit | €500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
|---|---|---|
| Early Check-In (From 2 p.m., depending on availability) | €190.00 | once |
| Surcharge for pets | on request | |
| Damage Waiver (Attention: Non-refundable damage waiver is obligatory for skippered charter) | €400.00 | once |
| One-way-charter | on request | |
| Skipper | €1,470.00 | per week plus lodging |
| Spinnaker | on request | |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2020 |
|---|---|
| Length | 15.94 m |
| Width | 4.80 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 101.00 qm |
| Weight | 13.93 t |
| Fuel Capacity | 400 l |
| Water Capacity | 770 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Fender, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Bluetooth player, Coffee machine, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Pantry equipment, Convertible salon table, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, Harbour books, Chart Plotter in Cockpit, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Bowthruster, Epirb, Solid life vests, Fire extinguisher, Light buoy, Navigational lights, Distress signals, Life raft, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 24620 | L/D: | 15.94 / 2.30 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 19108 | L/D: | 15.75 / 2.10 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 15868 | L/D: | 16.16 / 2.20 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18734 | L/D: | 15.57 / 2.25 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38616 | L/D: | 15.20 / 1.95 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38691 | L/D: | 16.28 / 1.92 - 2.36 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38615 | L/D: | 15.20 / 1.95 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38479 | L/D: | 14.15 / 1.95 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38684 | L/D: | 16.73 / 2.52 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38405 | L/D: | 12.76 / 2.10 |