|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen and towels-set (additional) | €10.00 | per set |
|---|---|---|
| One-way-charter | on request | |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Year of Build | 2007 |
|---|---|
| Length | 14.98 m |
| Width | 4.49 m |
| Draught | 2.15 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 100.00 qm |
| Weight | 12.65 t |
| Fuel Capacity | 240 l |
| Water Capacity | 700 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Outside shower, Bimini top, Delta anchor, Electr. anchor windlass, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Refrigerator, Radio with CD and MP3, Convertible salon table, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in salon, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, Life raft, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 16846 | L/D: | 13.72 / 2.05 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18405 | L/D: | 13.26 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34353 | L/D: | 13.10 / 2.00 |