|
| Friendliness / Service | 4.33 |
| Technical Condition | 4.11 |
| Cleanliness | 4.06 |
| Check-in | 4.00 |
| Check-out | 4.44 |
| Overall | 4.22 |
| Security Deposit | €6,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €15.00 | per set |
| Crew change | €250.00 | once |
| Early Check-In (from 1 p.m.) | €300.00 | once |
| Half board (_) | on request | |
| Towels (additional) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | double cleaning | |
| Hostess/Cook | €185.00 | per day plus lodging |
| Kayak | €15.00 | per day |
| Deposit reduction (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €55.00 | per day |
| Safety net (Self assembly) | €250.00 | once |
| Skipper (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €220.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €15.00 | per piece and day |
| More powerful outboard (9.8 or 15 HP) | €35.00 | per day |
| Full board (_) | on request | |
| additional cleaning | €310.00 | once |
| Year of Build | 2023 |
|---|---|
| Length | 12.80 m |
| Width | 7.70 m |
| Draught | 1.25 m |
| Engine | 57 PS + 57 PS |
| Sail Area | 98.00 qm |
| Weight | 12.00 t |
| Fuel Capacity | 300 l |
| Water Capacity | 300 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Refrigerator in cockpit, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, electr. winch, Fender, Sun loungers, Solar panels |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Freshwater pump, Inverter 12V/220V, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Battery charger, Radio, Convertible salon table, USB Socket, fans in cabins, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Log, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazybag, Furling genoa |
Sat 18.04.26 - Sat 25.04.26 | 7 people |
- zwei von drei Kühlschränken anscheinend schon länger defekt
- Chartplotter innen war defekt - anscheinend auch schon länger
- Für Kaution wollten die Leute die Kreditkartendaten haben: Nummer, Ablaufdatum und Sicherheitscode. Das habe ich nur rausgegeben, weil ich weiß, dass ich Anforderungen dann immer noch in der App zur Kreditkarte freigeben muss. Ich finde das aber maximal unprofessionell. Ich kenne das mit Anforderungen auf der Kreditkarte über ein entsprechend (zugelassenes) Gerät.
- Stützpunkt / Chartermappe möchte ich nicht wirklich bewerten, da wir verlegt wurden.
- Technisches Personal war freundlich und die Einweisung umfassend.
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28047 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36472 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38597 | L/D: | 13.99 / 1.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32854 | L/D: | 12.62 / 1.40 |