|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 4.20 |
| Cleanliness | 4.80 |
| Check-in | 4.90 |
| Check-out | 5.00 |
| Overall | 4.90 |
| Security Deposit | €4,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €130.00 | per week |
|---|---|---|
| Cooking gas (Additional bottle) | €35.00 | per piece |
| Gennaker (Limited availability) | €250.00 | per week |
| Hostess/Steward | €170.00 | per day plus lodging |
| Safety net (Preassembled) | €150.00 | once |
| Skipper | €250.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board (Limited availability) | €150.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2023 |
|---|---|
| Length | 14.80 m |
| Width | 4.49 m |
| Draught | 2.24 m |
| Engine | 80 PS |
| Sail Area | 109.00 qm |
| Weight | 12.90 t |
| Fuel Capacity | 240 l |
| Water Capacity | 635 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 12V - connection, 220V shore connection, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Electr. anchor windlass, electr. winch, Sprayhood, Teak in cockpit, Winches |
|---|---|
| Inside | Oven, Black water tank, Freshwater pump, Heating, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Speakers in saloon, Pantry equipment, Radio with CD and MP3, Kettle |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, Flags, Safety equipment, VHF Radio, Second anchor |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21105 | L/D: | 14.80 / 2.24 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28652 | L/D: | 13.24 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 25666 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28500 | L/D: | 12.87 / 2.17 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22976 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26335 | L/D: | 13.24 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22567 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22788 | L/D: | 13.24 / 2.10 |