|
| Friendliness / Service | 4.48 |
| Technical Condition | 3.44 |
| Cleanliness | 4.22 |
| Check-in | 3.46 |
| Check-out | 4.32 |
| Overall | 3.88 |
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Automatic life vests (additional) | €5.00 | per piece |
| Outboard engine | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Gennaker (with sock, limited availability) | €180.00 | per week |
| Towels (one large and one small one) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | €80.00 | once |
| Hostess/Steward | on request | |
| Deposit reduction | €270.00 | once |
| Short term charter | on request | |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net (Self assembly) | on request free | |
| Safety net (Preassembled) | €150.00 | once |
| Sea Scooter | €180.00 | per week |
| Skipper | on request | |
| Stand-up paddle board | €110.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board | €30.00 | per week |
| Year of Build | 2015 |
|---|---|
| Length | 14.60 m |
| Width | 4.74 m |
| Draught | 2.17 m |
| Engine | 75 PS |
| Sail Area | 112.00 qm |
| Weight | 12.60 t |
| Fuel Capacity | 400 l |
| Water Capacity | 1020 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Solar panels, Sprayhood, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Shore power cable, Radio with CD player, Convertible salon table, fans in cabins, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Log, Anemometer |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, Life raft, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 8338 | L/D: | 14.60 / 2.17 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 12115 | L/D: | 14.60 / 2.17 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20376 | L/D: | 14.60 / 1.83 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 27372 | L/D: | 15.57 / 2.25 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 11871 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 25540 | L/D: | 15.94 / 2.36 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28742 | L/D: | 15.94 / 2.36 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16460 | L/D: | 15.20 / 2.30 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 25538 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 25539 | L/D: | 14.60 / 2.35 |