|
| Friendliness / Service | 4.00 |
| Technical Condition | 2.89 |
| Cleanliness | 2.56 |
| Check-in | 3.44 |
| Check-out | 3.89 |
| Overall | 2.56 |
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €150.00 | per week |
|---|---|---|
| Charter Pack (pillow, blanket, sheet, linen, towels (1x large, 1x small), outboard engine) | €450.00 | once |
| Towels (one large and one small one) | €15.00 | per set |
| Surcharge for pets | on request | |
| Deposit reduction | on request | |
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover | €30.00 | per cabin |
| Stand-up paddle board | €140.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2021 |
|---|---|
| Length | 9.53 m |
| Width | 2.99 m |
| Draught | 1.88 m |
| Engine | 15 PS |
| Sail Area | 23.80 qm |
| Weight | 3.90 t |
| Fuel Capacity | 130 l |
| Water Capacity | 160 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Stern shower |
|---|---|
| Inside | 12 V socket, 220V sockets, Oven, Black water tank, Gas oven, Crockery, Hi-Fi system, Refrigerator, Battery charger, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Electr. bilge pump, Solid life vests, Navigational lights, Emergency tiller, Life raft, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
Sat 16.09.23 - Sat 23.09.23 | 2 people |
Personal war wirklich sehr hilfsbereit und nett, immer erreichbar und unkompliziert.
Leider war das Groß-Segel ohne Baumniederholer und die Großschot war nur provisorisch repariert. Dazu war die Rollvorrichtung der Genua nicht richtig eingestellt und das Segel ließ sich nicht komplett einrollen.
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 26362 | L/D: | 11.50 / 2.08 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26471 | L/D: | 13.00 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28430 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 34010 | L/D: | 11.22 / 1.56 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32773 | L/D: | 12.17 / 2.40 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20746 | L/D: | 13.85 / 1.75 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20741 | L/D: | 12.76 / 2.10 |