|
| Friendliness / Service | 4.67 |
| Technical Condition | 4.33 |
| Cleanliness | 4.67 |
| Check-in | 4.50 |
| Check-out | 4.33 |
| Overall | 4.00 |
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Outboard engine | €95.00 | per week, from 2. week 45 EUR |
| Towels (one large and one small one) | €5.00 | per set |
| Inverter 12V/220V | €65.00 | per week |
| Deposit reduction | €380.00 | once |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| RIB 2.6 meter | €170.00 | per week |
| Skipper | €250.00 | per day plus lodging |
| Spinnaker (Limited availability - must be booked well in advance) | €120.00 | once |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board (_) | €65.00 | per week |
| Year of Build | 2021 |
|---|---|
| Length | 12.35 m |
| Width | 3.99 m |
| Draught | 2.14 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 80.00 qm |
| Weight | 8.00 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 330 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower hot/cold, Cockpit speakers, Electr. anchor windlass, Sprayhood, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Gas stove with oven, Refrigerator, Battery charger, Radio with MP3, Convertible salon table, TV, TV and DVD player, USB Socket, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Compass, Nautical charts, Depth + Speed instruments, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, Bowthruster, Epirb, Solid life vests, Life raft, VHF Radio with DSC |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 26362 | L/D: | 11.50 / 2.08 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34479 | L/D: | 12.43 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20741 | L/D: | 12.76 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32773 | L/D: | 12.17 / 2.40 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 34010 | L/D: | 11.22 / 1.56 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 23044 | L/D: | 9.53 / 1.88 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37702 | L/D: | 11.50 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35274 | L/D: | 11.23 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26471 | L/D: | 13.00 / 1.60 |