|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Deckhand | €181.50 | per day plus lodging |
|---|---|---|
| Cook | on request | |
| Skipper | €266.50 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €108.90 | per piece and week |
| Year of Build | 2022 |
|---|---|
| Length | 11.40 m |
| Width | 3.90 m |
| Draught | 2.10 m |
| Engine | 27 PS |
| Sail Area | 72.00 qm |
| Weight | 8.66 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 530 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Cockpit cushions, Cover brush, Deck cushions, Fender, Plastic bucket, Water hose |
|---|---|
| Inside | Heating, Coffee machine, Pantry equipment, Radio, Convertible salon table |
| Navigation | Binoculars, Compass, Nautical charts |
| Safety | First aid kit, Tools, Fire extinguisher, Fog horn, Emergency tiller, Distress signals, Life raft, Rescue collar, Life jackets, Signal mirror, Searchlight, Torchlight |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32351 | L/D: | 13.00 / 2.20 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36771 | L/D: | 12.43 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 38220 | L/D: | 12.34 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 27726 | L/D: | 12.40 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36240 | L/D: | 13.76 / 1.60 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38249 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 38221 | L/D: | 12.87 / 2.17 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 38217 | L/D: | 14.85 / 2.25 |